Slúchadlo nefunguje, slúchadlo je tiché, zvuk u slúchadlá sa zrazu stlmil , zrazu slúchadlo začalo vypadávať, slúchadlo neprehráva basy, prestalo hrať, nejde ...
Takto začína značná časť reklamácií , ktoré sú vybavené ako neuznanej . Pritom stačí tak málo k ušetreniu zbytočných nákladov.
Ako budete slúchadlá odosielať k reklamácii preverte, že neposielate zbytočne:
- Skontrolujte, že mriežka nie je zanesená ušným mazom. Je potreba naozaj dôkladná kontrola, na prvý pohľad nemusí byť zanesenie zrejmé (viac viď. nižšie) .
- Vymeňte silikónové nástavce slúchadiel.
- U slúchadiel s výmenným káblom prehoďte zapojenie slúchadiel aby sa vylúčila samotná porucha na kábli.
Ušný vosk
Ušný maz je nepriateľ číslo jedna. 80% prípadov kde prestalo hrať jedno slúchadlo má na svedomí zanesená mriežka. Ak sa špunty slúchadiel dostatočne často nečistí môže dôjsť k prepasírovanej mazu do mriežky a skrz nej. Pretlačený maz môže potom nenávratne poškodiť slúchadlo . Ak sa maz dostane do mriežky nepôjde spozorovať, pretože splýva s mriežkou a horšie sa odstraňuje. Použite návod ako vyčistiť slúchadlá do uší .
Nástavce do uší
Opotrebované alebo poškodené silikónové špunty sa najčastejšie prejaví v menšej hlasitosti slúchadla. Dierka s priemerom 1mm v silikónovej zvukovej trubici špuntu má za následok, že úplne zmizne basy . Akonáhle silikónový špunt zmäkne a nedržia tvar je čas na výmenu . Penové špunty výrobca doporučuje meniť ešte častejšie (aspoň každý polrok). Možno budete prekvapení ako sa Vám vylepší zvuk jednoduchou výmenou opotrebovaného nástavce .
Poškodený kábel
Vnútorné poškodenie kábla sa prejavuje šumením v slúchadle a náhlymi výpadkami zvuku. Spravidla býva u drôtového vstupu slúchadiel alebo bužírky 3,5 mm Jack. Poškodenie kábla vzniká najčastejšie nevhodnou manipuláciou - ťahanie, nadmerné ohýbanie kábla pri vstupoch, prehrávanie s mobilom vo vrecku. Jednoznačnou výhodu majú slúchadlá s výmenným káblom, stačí za pár korún kúpiť nový a neriešiť či výrobca vadu uzná alebo nie.